5 Mahallede Kadastro Çalışması Başlıyor

Sultanbeyli’ye Güzel Haber
25 Kasım 2021
Başkan Keskin, 50 Bininci Tapuyu Hak Sahibine Takdim Etti
13 Aralık 2023

5 Mahallede Kadastro Çalışması Başlıyor

Sultanbeyli’de güzel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İstanbul Kadastro İl Müdürlüğü ve Sultanbeyli Belediyesi arasında imzalanan protokol ile 5 mahallede orman vasfını yitirmiş alanlarda kadastro çalışması başlayacak.

Sultanbeyli’de yaşanan gelişmeler, ilçe sakinlerinin yüzlerini güldürmeyi sürdürüyor. 2018/12010 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda orman sınırları dışına çıkarılarak Mimar Sinan, Battalgazi, Turgut Reis, Mecidiye ve Hasanpaşa Mahallelerinde 2B kadastro çalışmalarının yapılması planlanıyor. Karar doğrultusunda Sultanbeyli Belediyesi ile İstanbul İl Kadastro Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde bir protokol imzalandı. İmzalanan ortak iş birliği protokolü, bu alandaki faaliyetlere hız kazandırdı.

Kadastro Çalışmaları Orman Vasfını Yitirmiş Alanlarda Sürdürülecek

Söz konusu kadastro çalışmaları, orman vasfını yitiren yaklaşık 240 dönüm (240.000m2) alanı kapsıyor. Yapılacak olan incelemeler neticesinde 700 parsel oluşacağı ön görülüyor. İlçede hak sahibi tespiti ve arazi çalışmaları en kısa sürede başlatılacak. En az 1500 kişinin hak sahibi olacağı tahmin ediliyor. Sultanbeyli Belediyesinin de destek vereceği kadastro çalışmalarıyla ilçede tapu ediniminin önü daha da açılacak.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “İlçemize ve vatandaşımıza yönelik her güzel gelişmeyi takip ediyor, bu noktada kurumlarımızla işbirliği yapmayı sürdürüyoruz. Mimar Sinan, Battalgazi, Turgut Reis, Mecidiye ve Hasanpaşa Mahallelerimizde 2B kadastro çalışmaları sürdürülecek. İstanbul İl Kadastro Müdürlüğümüzle imzaladığımız işbirliği protokolü çerçevesinde Sultanbeyli Belediyesi olarak yapılacak kadastro çalışmalarına destek vereceğiz. Çalışmalar sonucunda inşallah bu alanlardaki hak sahibi vatandaşlarımızın tapu edinimi kolaylaşacak. Protokolümüzün ilçemize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.