Mülkiyet Ofisi Coşkulu Katılımla Açıldı

İlk Tapular Verildi
27 Kasım 2018
Yeni Parseller Askıda, Tapular Hızla Veriliyor
28 Mart 2019

Mülkiyet Ofisi Coşkulu Katılımla Açıldı

Sultanbeyli’nin mülkiyet meselesi sona erdi ve hak sahipleri artık imarlı tapularını almaya başladı. Tapu işlemlerinin daha hızla yapılabilmesi için Kaymakamlık binası karşısına mülkiyet ofisi kuruldu. Mülkiyet ofisi coşkulu bir kalabalık eşliğinde açıldı.

110 yıldır süregelen mülkiyet meselesi artık tarihe karıştı. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yoğun çabaları sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından takip ettiği ve güçlü destekleriyle çözülen mülkiyet meselesi Sultanbeyli’nin önünde artık engel değil. Bakanlar Kurulundan çıkan kanunlarla ve Meclisten geçen özel yasalarla Sultanbeylili artık mülkünün sahibi oluyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rabbimize hamdolsun. Sultanbeyli’mizin en büyük kanayan yarası çözüldü. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Meclis Başkanımız aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Sayın Binali Yıldırım’ın katkılarıyla mülkiyet sorunumuzu tarihin tozlu raflarına kaldırdık.” dedi.

İki Önemli Konu Tarihe Karıştı

Tapu işlemlerinin yürütüleceği ve gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı mülkiyet ofisinin hayırlı olmasını dileyen Başkan Keskin, “Artık mülkiyet probleminin çözülmesiyle birlikte Sultanbeyli’de yeni bir dönemin ve gelişimin arifesindeyiz. El birliğiyle ilçemizin yıldızının daha da parlamasına vesile olacağımızı düşünüyorum. Belediye Başkanı olduğumuz 2009 yılında ilçemizin iki temel problemi vardı. Bunlardan bir tanesi ilçemizin içinden geçip giden otobana bir giriş çıkışımızın olmamasıydı. Allah’a çok şükür kısa zaman içinde şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız olan o dönemki Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım’ın büyük desteğiyle o konu halloldu. Bir diğer önemli konu olan mülkiyet meselesi ile ilgili de geçtiğimiz on yıllık süreçte çok çetin bir mücadele vererek engelleri aştık. Sayın Devlet Başkanımızın ve Meclis Başkanımızın destekleriyle bu konunun çözülebilmesi için iki özel yasa ve bir kanun hükmünde kararname süreç içerisinde çıkarıldı. İlk çıkan özel yasayla ve kanun hükmünde kararname ile burada kullanımı olmayan şirketlerden ve şahıslardan bu tapuların hazineye devredilmesi ve oradan da belediyemize devri sağlanmış oldu.” dedi.

“1561 Parselde de Tebligatlar Verilmeye Başlıyor”

Tüm parsellerde ölçüm çalışmalarının devam ettiğini belirten Başkan Keskin, “İlk etap olarak belirlenen parsellerde büyük oranda kadastro çalışmaları tamamlandı. Mimar Sinan ve Turgut Reis Mahallemizde ilk tapularımızı da geçtiğimiz aylarda vatandaşlarımıza verdik. Bugün buraya davet ettiğimiz hak sahiplerinden de bir kısmına tapularını burada ben takdim edeceğim. Yine Mehmet Akif Mahallemizde bulunan üç önemli parselde de kadastro çalışmaları tamamlandı ve belediyemiz adına tapular çıktı. Orada da arkadaşlarımız hak sahipleri ile görüşerek tapu almaları için gerekli prosedürü tamamlamaya çalışıyorlar. İlçemizin en büyük parsellerinden olan 1561 parselin büyük bölümünde de kadastro çalışmaları devam ediyor. 1561 ’deki çalışmanın tamamlandığı mahallelerden olan Hamidiye Mahallesi kısmı için geçtiğimiz hafta encümen kararımızı aldık ve askıya çıkması için kadastro ekiplerine tekrardan teslim ettik. Arazi tespiti tamamlanan her mahallede her parselde tapuların tescil ile beraber vatandaşlarımıza tebligatlar ulaştığı anda tapu almayla ilgili süreç başlamış oluyor. Bu anlamda eline tebligat ulaşan vatandaşlarımız bir yıl içerisinde belediyemize müracaat ederek tapusunu peşin veya taksitli bir şekilde alabilir.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Keskin’in ardından İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da konuşma yaparak mülkiyet ofisinin hayırlı olmasını diledi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in Sultanbeyli’yi sorunlarından kurtardığını ifade eden Kaymakam Kubilay, hizmetlerinden dolayı Başkan Keskin’e teşekkür etti.

Mülkiyet Ofisi Coşkulu Kalabalıkla Açıldı

Belediye hizmet binası yanında yer alan mülkiyet ofisi coşkulu bir kalabalığın katılımıyla açıldı. İlçe sakinleri saatler öncesinden açılışın yapılacağı alanı doldurdu. Açılışın ardından mülkiyet ofisini ziyaret eden vatandaşlara uzman personel yardımcı olarak mülkiyet hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Açılış töreninde tebligatlarını alarak belediyeye başvuru yapan vatandaşlara imarlı tapuları takdim edildi.