SIKÇA SORULAN SORULAR

Sultanbeyli Mülkiyet Sorunu Çözüm Sürecine İlişkin Sorular

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen, Sultanbeyli’nin mülkiyet sürecini kesin olarak çözecek olan kanun ne anlama geliyor? 7143 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesi olarak TBMM’de kabul edilen kanun Sultanbeyli’nin Mülkiyet meselesini kesin olarak çözüme kavuşturacaktır. Sultanbeyli’nin mülkiyet meselesi 100 yılı aşan bir sorundur. Bu meselenin çözümü için öncelikle 2011 yılında Bakanlar Kurulu Kararı alınarak takas ve trampa işlemlerine başlanılmıştır, takas ve trampa işlemlerinin tamamlanabilmesi için TBMM’den, 2015 yılında, Sultanbeyli’ye özel bir Kanun daha kabul edilmiştir. Ancak takas ve trampa yoluyla Belediyemize geçen hisseli tapuların, kullanıcılara doğrudan satılabilmesi mevcut kanunlarla mümkün olmadığından yeni bir kanuna daha ihtiyaç duyulmuştur. Bu kanun ile Sultanbeyli’nin Mülkiyet meselesi kesin olarak çözülerek, yer sahipleri tapularına kavuşacaktır.

Mülkiyet Çözüm Süreci nasıl işleyecek, vatandaş olarak herhangi bir müracaatta bulunmalı mıyız, tam olarak ne yapmalıyız? Öncelikle 2/B uygulamasında olduğu gibi hangi alanların kimler tarafından kullanıldığını tespit etmek için arazi çalışmaları (ölçüm çalışmaları) yapılacak. Arazi çalışmalarının akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecek.

Hisseli parselde hem yerim var hem tapum var süreç nasıl işleyecek? Parsel hisselerinden %40 oranında yasal kesinti yapıldıktan sonra kalan miktar imar parseli olarak, ayrıca tapu bedeli alınmadan, uygulama bedeli ödenerek hak sahibine verilecektir. Hisse miktarının yetmemesi halinde Belediyeye ait hisselerden eksik kısımlar tamamlanacaktır.

Hisseli parselde yerim var ancak tapum yok süreç nasıl işleyecek? Kadastro tespitlerinden sonra hak sahibi olan kullanıcılara Belediye tarafından tebligatlar yapılacak olup tapular doğrudan satılacaktır.

Tapulara ilişkin m² bedelleri ne olacak, ödemelerde kolaylık olacak mı? Ödemelerde peşin, taksit vb. ödeme kolaylıkları ile talebe göre kısa ya da uzun vadelerde satış olanakları sağlanacaktır. Arazi çalışmalarının akabinde fiyat tespit çalışmaları da tamamlanarak, hak sahiplerine, tebligat yoluyla bildirilecek.

Tapularımızı aldıktan sonra İmar Barışı Yasasından faydalanabilecek miyiz? İmar Barışı ile ilgili http://imarbarisi.csb.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi Almak İçin

Sultanbeyli Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü'ne Müracaat Ediniz